City Breaki w Izraelu


CITY BREAK IZRAEL

Jerozolima to starożytne miasto powstałe na styku kultur i tradycji, będące najświętszym miejscem dla trzech wielkich religii. Mówi się, że to miasto, którego nie wystarczy odwiedzić – trzeba je poczuć i to najlepiej wszystkimi zmysłami. Zobaczyć światłocienie układające się w wąskich uliczkach starego miasta, poczuć zapach świec palonych w świątyniach, dotknąć choć przez chwilę chropowatych kamieni Ściany Płaczu, usłyszeć poranne wezwania do modlitwy napływające z minaretów i spróbować specjałów lokalnej kuchni, która jest unikalną mieszanką wpływów arabskich i żydowskich. Nie sposób nie zwiedzić tu zabytków związanych z historią Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów. Koniecznie trzeba zobaczyć panoramę Jerozolimy z Góry Oliwnej, przejść Via Dolorosa, zajrzeć do Ogrodu Getsemani, zadumać się pod Ścianą Płaczu, pospacerować bulwarem Ben Yehuda i zajrzeć na niesamowity targ Mehane Yehuda.

 

Tel-Awiw-Jafa to drugie co do wielkości miasto Izraela. Sama Jaffa to starożytny port, który trwa w tym miejscu od niemal 7000 tysiecy lat, a jego nabrzeża przyjmowały statki fenickie, egipskie, żydowskie i rzymskie. Urokliwe stare miasto to miejsce, w którym wielowiekowa historia łączy się z pięknem sztuki nowoczesnej. Sam Tel Awiw narodził się na początku XX wieku i w przeciwieństwie do Jerozolimy jest miastem zupełnie świeckim, a życie tętni na jego ulicach przez całą dobę! Będąc w Tel Awiwie koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowe, obszerne wille w dzielnicy Neve Tzedek oraz modernistyczne budynki Białego Miasta - doskonały przykład stylu architektonicznego zwanego bauhausem. Punktem obowiązkowym jest też wizyta na kolorowym i gwarnym targu Karmel. Koniecznie trzeba też zobaczyć Starą Jaffę i spojrzeć na Tel Awiw z jednego z punktów widokowych.

 

Kameralne Betlejem to miejsce, w którym według tradycji chrześcijańskiej przyszedł na świat Jezus Chrystus. Koniecznie trzeba odwiedzić tu Bazylikę Narodzenia Pańskiego i wyjątkowy Kościół Groty Mlecznej. Wielbicieli street arty zachwycą z pewnością wymowne prace Banksy'ego.