City Breaki na Malcie

 
CITY BREAK MALTA

 

Położona na Morzu Śródziemnym Malta składa się właściwie z kilku wysp, z których najważniejsze są Malta, Gozo i Comino. Ze względu na wyjątkowe krajobrazy i bogatą historię Malta nazywana jest Śródziemnomorską Księżniczką, a ponad 300 dni słonecznych w roku dało jej też przydomek Wyspy Słońca.Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że historia Malty sięga 7000 tysięcy lat wstecz, a najstarsze ślady osadnictwa na wyspach liczą sobie około 5000 lat – znaleźć można tu megalityczne świątynie starsze od egipskich piramid! To też fascynująca historia Zakonu Kawalerów Maltańskich, który miał tu swoją siedzibę przez kilka wieków.

Co warto zobaczyć na Malcie? Architektura Malty to arcyciekawa mieszanka wpływów włoskich, brytyjskich oraz stylu typowego dla samej wyspy. Co ciekawe, turystyczna, kamienna i świetnie ufortyfikowana Malta, bardzo różni się od spokojnego, rolniczego Gozo, jednak warto odwiedzić obydwie wyspy. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest bez wątpienia La Valletta – unikatowe miasto-muzeum w całości wpisane na listę UNESCO, najdalej na południe wysunięta i najbardziej słoneczna stolica Europy. Koniecznie trzeba zajrzeć również do Mdiny, dawnej stolicy, w której czas jakby się zatrzymał. Malta to też wspaniała przyroda – choć plaże są raczej skaliste, to oferują cudowne widoki na klify i przybrzeżne wysepki! Turystów przyciągają również widowiskowe formacje skalne takie jak Klify Dingli czy Błękitna Grota. 
Czas wolny warto wykorzystać na wypoczynek nad morzem lub samodzielną eksplorację wyspy. Warto wybrać się też na sąsiednią wyspę Gozo, która charakterem znacznie odbiega od turystycznej Malty. Można też popłynąć w rejs na niewielką wysepkę Comino, słynącą z błękitnej plaży.

CITY BREAKI NA MALCIE